Święta Bożego Narodzenia - ciekawostki.

Bez wątpienia święta Bożego Narodzenia są najpopularniejszym świętem, na całym świecie.
Jest to tradycja nie tylko głęboko zakorzeniona w narodzie polskim, ale także w innych w krajach o silnej tradycji katolickiej. Coraz częsciej bywa również obchodzona w krajach o innej przynależności religjnej ze względu na swój coraz bardziej komercyjny charakter. Wśród atrybutów które powszechnie przypiswane są do tych świąt na całym świecie, z pewnością znajdzie się choinka, oraz święty mikołaj, i najprawdopodobniej są to pierwsze skojarzenia które przychodzą nam na myśl okresie świątecznym.
Na szczęście święta bożego narodzenia kryją za sobą znacznie więcej różnorodnych tradycji, i co szczególnie ciekawe w każdym kraju obchodzone są w nieco inny sposób.
Przykładowo w Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się po zapadnięciu zmroku, gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazda. Razem z zapadnienciem zmorku cała rodzina gromadzi się w jednym pokoju, przy stole nakrytym białym obrusem.
Najbardziej zbliżone do polskich obrządków są święta w Niemczech. “Boże Narodzenie” obejmuje tam trzy dni: 24 grudnia -“Wigilię”, pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, narodziny Jezusa Chrystusa (25.12.) i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26.12.). W Wigilię w chrześcijańskich rodzinach przed lub po uczestnictwie w Mszy Świętej zapala się świece na choince i wtedy rozpoczyna się “gwiazdka” tzw. “Bescherung”. Śpiewa się lub słucha się kolęd i członkowie rodziny obdarowują się wzajemnie prezentami. Dzieciom opowiada się legendę mówiącą, iż prezenty przyniósł Święty Mikołaj lub Dzieciątko Jezus. Wiele rodzin wynajmuje nawet Mikołaja, którego rolę odgrywają studenci przebrani w kostium. W pierwszym i drugim dniu Świąt Bożego Narodzenia wielu ludzi udaje się do kościoła na świąteczne msze, podobnie jak w Polsce 25 i 26 grudnia są dniami świątecznymi wolnymi od pracy.
Zgoła odmiennie wygląda natomiast świętowanie w Wielkiej Brytanii. Wigilijny posiłek zaczyna się tam w południe w ścisłym gronie rodzinnym. Obiad, bo trudno tu mówić o wieczerzy, składa się z pieczonego indyka i ” płonącego puddingu”. Wieczorem w Wigilię angielskie dzieci wywieszają swoje pończochy za drzwi, by nazajutrz rano odnaleźć je wypełnione prezentami.
Ciekawa tradycją cechuje się również Hiszpania – odpowiednikiem polskiego opłatka jest chałwa. Przed Bożym Narodzeniem każda rodzina hiszpańska zaopatruje się w nową szopkę. Podobnie jak w Polsce, hiszpanie zasiadają do posiłku wieczorem, jednak w tym przypadku jest to wieczór bardzo późny, ponieważ do posiłku zasiada się dopiero po pasterce. Następnie, tradycyjnie, wszyscy wychodzą na ulice oświetlone tysiącami barwnych żarówek, śpiewają kolędy, tańczą i bawią się do rana. Głównym daniem jest w tym kraju pieczona ryba oraz “ciasto Trzech Króli”, w który zapieka się drobne upominki.
Bardzo nietypowym menu odznacza się Szwecja. W Szwecji Święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się w pierwszą niedzielę adwentu. Tradycyjna szwedzka uczta składa się z iutfisk, czyli rozmoczonej suszonej ryby o dość mdłym smaku. Potem podaje się galaretkę wieprzową, głowiznę i chleb, a na deser pierniczki. Nie stawia się wolnego nakrycia na stole, ale za to odwiedza się samotnych. Dodatkowo szwedzi nie śpiewają kolęd, lecz tańczą wokół choinki.
Widzimy więc że tradycje związane z Bożym Narodzeniem są bardzo różne. Pozostaje zatem pytanie skąd wzięły się wigilijne tradycje neutralne przyjęte powszechnie na całym świecie?
Zwyczaj ubierania choinek narodził się wśród ludów germańskich przeszło 300 lat temu. W dniach przesilania zimy i nocy zawieszano u sufitu gałązki jemioły, jodły, świerka, sosny jako symbol zwycięstwa życia nad śmiercią, dnia nad nocą, światła nad ciemnością. Kościół chętnie przejął ten zwyczaj jako zapowiedź, znak i typ Jezusa Chrystusa. Na drzewku zawieszamy światła, bo tak często Jezus o sobie mówił, że jest światłością świata.
Z kolei inna równie popoularna tradycja jaką jest wieszanie jemioły pod sufitem wywodzi się z Angli – pocałunek pod jemiołą ma przynosieść szczęście i spełnienie życzeń.
Popularność Świętego Mikołaja w takiej postaci jaka jest nam najblizej znana czyli starszego, okrągłego pana, w czerwonej kamizlece i z workiem prezentów na plecach, może nieco rozczarowywać. Powszechnie uznaje się ze taki obraz rozpormowała marka Coca Cola serią swoich świątecznych reklam, która przyniosła koncernowi ogromne zyski i stworzyła z tego napoju produkt kultowy.

Święta Bożego Narodzenia to temat niezwykle ciekawy, i bardzo złozony.
Bez względu na to w jakim kraju będą Państwo obchodzili święta Szkoła SayHello School życzy Państwu wszystkiego najlepszego, oraz zachęca do wspólnej nauki w nadchodzącym roku.
Kto wie, może dzięki temu będą mieli Państwo okazje na własnej skórze przekonać się jak wyglądają obrządki świąteczne w innym kraju!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *