Najpopularniejsze języki świata - ciekawostki.

Czy zastanawiałeś się kiedyś jaki język na świecie jest najczęsciej używany?

Idziemy o zakład że tak 😉 Każdy z nas się kiedyś nad tym zastanawiał, czy to z czystej ciekawości, czy to z powodów nieco bardziej pragmatycznych jak np. jakiego języka warto zacząć by się uczyć.

Warto jednak przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej. Jak wiele osób posługuje się  najpopularniejszym językiem świata? Czy ta liczba przekłada sie na liczbę chętnych do jego nauki? Który język zagwarantuje nam najlepiej płatną pracę? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie poniżej 🙂

1)Chiński – 1,39 mld osób.

Najwięcej osób na świecie za swój język ojczysty uznaje chiński, co prawdopodbnie nie jest dla nikogo zaskoczeniem.  Chiński jest językiem urzędowym w trzech krajach świata, Chińskiej Republice Ludowej, Tajwanie i Singapurze, jest również jednym z języków urzędowym ONZ.

2)Hiszpański – 437 mln osób.

Drugim największym językiem świata jest hiszpański. Ten melodyjny język, za swoją mowę ojczystą uznaje prawie pół miliarda ludzi na świecie, a liczba krajów w których język ten jest językiem urzędowym jest tak długa ze nawet nie będziemy próbowali jej tutaj przytaczać 😉

3)Angielski – 372 mln osób.

Jedynym zaskoczeniem może być tutaj fakt, że język angielski znajduje się dopiero na trzecim miejscu. Poza Ameryką Północną i wyspami Brytyjskim jest to również język urzędowy w kilkunastu krajach Afryki południowej.

Warto zauważyć, że mimo tego, iż nie jest to mowa ojczysta dla najwiekszej liczby osób na świecie to jednak liczba studentów chętnych do nauki tego języka bije inne mowy na głowę, z liczbą około 1,5 mld. studentów na całym świecie. Dla porównania języka chińskiego uczy się “jedynie” 30 mln osób, a hiszpańskiego 14,5 mln.

Poza podium:

4)Arabski – 292 mln osób

5)Hindi – 260 mln osób.

Dodatkową ciekawostką w tym zestawieniu jest język niemiecki. Mimo że liczba osób dla których jest to język ojczysty, nie jest tak imponująca jak w przypadku innych i wynosi około 132 mln. osób, to według statystyk znajmość tego języka może nam przynieść najlepiej płatną pracę!

Może warto wziąć to pod uwagę kiedy następnym razem będziemy się zastanawiali czy przypadkiem nie warto rozpocząć nauki nowego języka… 😉

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *