Matura ustna z języka angielskiego

Tegoroczne matury już się zaczęły, a uczniowie mieli już szanse pisać matury z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Mamy nadzieję, że część pisemna poszła wszystkim świetnie, ale czas teraz zastanowić się nad częścią ustną, która młodzieży zawsze przynosi nieco więcej trudności, przede wszystkim ze względu na stres i problemy z przełamaniem bariery językowej.

Opisywanie obrazka

Jednym z zadań, które zawsze trafiają się na ustnej maturze z języka angielskiego jest zaprezentowanie tego co widzi się na obrazku. Tutaj niezastąpione są zwroty, których możemy nauczyć się na pamięć. Są one kwintesencją każdego zadania związanego z opisem.

Na początku zawsze możemy zacząć używając zwrotów opisujących miejsce:

In the background… – W tle…
In the foreground… – Na pierwszym planie… 
On the left/right… – Po lewej/prawej stronie…
On the left/right corner… – W lewym/prawym rogu…
At the top/bottom… – Na górze/Na dole…
In the middle… – Na środku…

Poźniej, kiedy opowiemy dokładnie co widzimy, możemy dać się lekko porwać fantazji i wymyślić, co może łączyć ludzi znajdujących się na obrazku, albo co mogą oni robić i dlaczego. Aby zacząć mówić na ten temat, przydadzą nam się poniższe zwroty:

The viewer’s attention is focused on… – Uwaga widza jest skupiona na…
The picture shows a scene from… – Obrazek pokazuje scenę z…

… a family is having a fun. – …rodzina dobrze się bawi.
… a group of people is celebrating someone’s birthday. – …grupa ludzi świętuje czyjeś urodziny.

Warto odnieść się też do szczegółowego opisu postaci – ich postury, sylwetki, charakterystycznych cech, twarzy, ale także do ich uczuć i ewentualnych cech charakteru które można wyczytać ze zdjęcia. Im więcej mówicie i im więcej słów znacie tym lepiej dla was, nic nie szkodzi że będziecie trochę koloryzować.

The group appears to be lost. – Grupa wygląda na zagubioną (gdzieś).
The baby seems hungry. – Dziecko wygląda na głodne.
The girl seems very upset. – Dziewczyna wygląda na smutną.

W razie gdyby ktoś z Was potrzebował szybkiej powtórki przed egzaminem polecamy usługi naszej szkoły! Lektor może dojechać do waszego domu o dowolnej porze i przećwiczyć z Wami przykładowe arkusze egzaminacyjne!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *