Native speaker czy lektor?

Często pytacie nas, co jest lepsze – nauka z native spekerem czy z lektorem?

Wybór wcale nie jest taki oczywisty, a my postaramy się Wam przybliżyć, kiedy lepiej warto skorzystać z usług jednego i drugiego.

Wybór native spekera

Często decydują się na niego osoby, które mają już większe doświadczenie w nauce języka. Głównym czynnikiem przemawiającym za wyborem, jest chęć konwersacji oraz polepszenie swojego akcentu. Native speaker, to osoba która posługuje się danym językiem jako ojczystym. Lekcje z taką osobą, mogą przynieść mnóstwo korzyści, przede wszystkim kontakt z żywym językiem i osłuchiwanie się z nowymi frazami i pojęciami. Osoby które mają problem z rozmową w innym języku, bardzo dobrze radzą sobie po zajęciach, ponieważ są przystosowane do używania jedynie obcego języka. W taki sposób, łatwo można przełamać barierę językową i strach przed rozmową. Zajęcia są prowadzone w taki sposób, że osoba która nie posługuje się biegle w języku native speakera, musi sobie jakoś poradzić, aby móc zadać jakiekolwiek pytanie. W tym momencie klient dużo się uczy, ponieważ od razu narzucana jest mu rozmowa w obcym języku, więc rozwiązywanie problemów i zadawanie pytać nie może odbywać się w języku polskim.

Troszkę ciężej może być osobom dopiero zaczynających przygodę z językiem obcym. Jednak jeśli przebrniemy przez początkowe zajęcia, może okazać się że zrobiliśmy o wiele większe postępy, niż osoba ucząca się z lektorem. Zazwyczaj jest to uwarunkowane indywidualnie, a doliczyć do tego wszystkiego należy prace samodzielną w domu.

Wybór lektora

Każda osoba ucząca się języka, w jakimkolwiek momencie swojego życia miała zapewne kontakt z lektorem. Ile osób, tyle opinii na temat lektorów, a często są to bardzo krytyczne zdania, może nie do końca prawdziwe. Lektorzy dzielą się na kilka kategorii i niestety nie możemy wrzucać wszystkich do jednego worka. Są bowiem osoby, które skończyły studia językowe i ich praca jest prawdziwym powołaniem, a są również tacy, którzy znają język perfekcyjnie, ale jednak nie przywiązują większej wagi do swojej pracy. Klienci, którzy poszukują dobrego lektora, często muszę wypróbować co najmniej 2 czy 3, aby zdecydować się na tego odpowiedniego. Jednak plusy polskiego lektora, są porównywalne do zalet nauki z native speakerem. Szczególnie dla osób początkujących, które nie rozumieją języka. Dla nich łatwiejsza do zrozumienia będzie lekcja prowadzona w języku polskim, na której uczą się poszczególnych zwrotów i nowych słów. Również osoby, które są na wyższym poziomie zaawansowania, chwalą sobie zajęcia z lektorami. Z nimi przecież też można porozmawiać swobodnie w obcym języku. Lektorzy pracując, codziennie mają styczność z językiem, więc jeśli chodzi o słownictwo, zwroty i gramatykę, można spokojnie się zgodzić że mają bardzo duże doświadczenie.

Ocena końcowa

Podsumowując, według nas, native speaker świetnie sprawdza się przy osobach zaawansowanych, których interesują w szczególności konwersacje. Jest to dobry sposób, aby stanąć twarzą w twarz z prawdziwym językiem i sprawdzić swoje umiejętności. Lektor natomiast doskonale sprawdza się w nauczaniu osób początkujących lub na poziomie średnio zaawansowanym. Również jakiekolwiek przygotowanie do egzaminów, testów i przykładowo, do rozmów kwalifikacyjnych, będzie lepszym rozwiązaniem jeśli wybierzemy lektora. Dzięki niemu lepiej zrozumiemy strukturę egzaminów i będzie on wiedział lepiej jak mogą wyglądać rozmowy kwalifikacyjne w kraju w którym mieszkał całe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *