Najczęściej popełniane błedy w języku polskim

Osoby które posługują się językiem polskim na codzień, nawet tego nie zauważą. Obcokrajowiec uczący się polskiego będzie je powtarzał, bo usłuszał je od swoich kolegów z Polski. Jednak są one bardzo często spotykane, a nawet większość z nas nie wie, że są błędami.

Dzisiaj przedstawimy Wam najpopularniejsze błędy popełniane w języku polskim. Mamy nadzieję,  że przydadzą się one nie tylko obcokrajowcą, ale również osobą które polskiego uczą się od urodzenia.

Jaki mamy rok? 

Pytanie niby proste, ale odpowiedzi jest kilka. Jeśli chodzi o zapis żadko spotykamy się z sytuacją gdzie rok musimy zapisać słownie, gorzej w wymową. I najcześniej spotykamy się z tym że mamy rok dwutysięczny osiemnasty. Niestety, jest to zła forma. Poprawie mówimy dwa tysiące osiemnasty. Jedynym przypadkiem kiedy użyjemy zwrotu dwutysięczny, to kiedy odnosimy się do roku 2000…

Daty, ciąg dalszy – jak będzie – 1 wrzesień czy 1 września? 

No i tutaj mamy podobną sytuację, z innymi miesiącami. Poprawnie mówimy 1 września, stycznia, czerwca itd. Dlaczego? Ponieważ 1 wrzesień, był tylko raz, dawno, dawno temu. Licząc od roku 0 n.e. byłby to już 2018 wrzesień. 🙂

W dniu wczorajszym, w dniu dzisiejszym, w dniu jutrzejszym…

Nie! Wystarczy powiedzieć: wczoraj, dzisiaj, jutro. Gwarantujemy, że każdy zrozumie o co chodzi.

W czym? W cudzysłowie, czy cudzysłowiu? 

Tego używamy, gdy chcemy podać jakiś cytat, no i zaczynamy – w cudzysłowiu/wie, jak to będzie? Bardzo łatwo to zapamiętać – bo jeśli mówimy gdzie jesteśmy, przykładowo Warszawa, To mówimy że jesteśmy w Warszawiu, czy w Warszawie? 🙂

Także prawidłową formą będzie, w cudzysłowie!

Z rzędu czy pod rząd? 

Często zdarza się, że robimy coś 3 razy z rzędu lub pod rząd, to jak to będzie? W języku polskim występuję bardzo dużo zapożyczeń z języka rosyjskiego ( z racji naszej historii), więc stosowanie formy ” pod rząd” jest rusycyzmem. Poprawną formą będzie ” z rzędu“.

W każdym bądź razie…

Ile razy słyszymy to w rozmowach ze znajomymi, rodziną? Ile razy sami to powatarzamy, nie wiedząc że jest to błąd! Ten zwrot jest niesamowitym, dziwnym połączeniem ” w każdym razie” i “bądź co  bądź”. Podsumowując, nie stosujemy tej hybrydy, mozemy wybrać albo jedno, albo drugie.

Pleonazmy- czyli, czy ten fakt jest autentyczny? 

Czy pamiętacie czasy, kiedy oglądaliście film, a na końcu wyświetlał się wielki napis” Na faktach autentycznych”. Coś tutaj jest nie tak, bo jak fakt może nie być autentyczny? Poprawie, wsytarczy jak powiemy że ” Film oparty jest na faktach”.

Takim samym błędem jest:

  • spadać w dół
  • cofać do tyłu
  • poprawić się na lepsze
  • masło maślane
  • wrócić z powrotem

Przekonało mnie to, czyli jest przekonywujące? 

No właśnie, przekonywujące, na pewno? Właśnie nie! Nie ma takiego słowa w języku polskim, zaskoczeni? Jeśli natomiast, coś nas przekonuje to jest przekonujące (przekonujący) lub przekonywające (przekonywać).

Włącz, wyłącz, ale włancza i wyłancza? 

Jak często to słyszymy!? Aż uszy bołą, ale czasami ciążko naprawić stare nawyki, prawda? Trzeba zapamiętać, a jest na to prosta reguła:

Mamy włącznik, którym włączamy (nie włanczamy) świtało.

Oraz wyłącznik, którym wyłączamy ( nie wyłanczamy) światło.

 

Mamy nadzieję, że te przykłady szybko wejdą wam do głowy. Rodowici polacy, często śmieją się z błędów językowych jakie popełniane są przez obcokrajowców, ale nie bądźmy tacy surowi, bo my też popełniamy błędy, nawet o tym nie wiedząc. Trudno się dziwić, w końcu polski jest jednym z najtrudniejszych języków do nauczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *