Krótka historia języka francuskiego

Język francuski na całym świecie uważany jest za język miłości. Kobiety kiedy słyszą ten piękny akcent zachwycają się i wzdychają, ale czy wiecie skąd się on wziął i jak to się stało że oprócz Francji posługują się nim też Belgowie, Szwajcarzy, a nawet mieszkańcy Kanady?

Wszytskie odpowiedzi i inne dodatkowe informacje znajdziecie właśnie tutaj!

Język francuski pochodzi z rodziny języków indoeuropejskich co oznacza, że jest on w grupie najczęściej używanych języków na świecie. Zalicza się go także do języków romańskich, co oznacza że jest on bardzo podobny do hiszpańskiego, czy włoskiego. Jego historia wywodzi się z łaciny, ale duży wpływ na niego miały również języki: celtycki, galijski oraz frankijski. 

W średniowieczu francuski był językiem dworu angielskiego. Dzisiejsze motto brytyjskie (Dieu et mon droit) nadal jest zdaniem francuskim, podobnie jak dewiza Holandii (Je maintiendrai). Na Wielkiej Brytanii odcisnęło to takie piętno, że drugim, zaraz po angielskim, językiem którego dzieci uczą się w szkołach jest właśnie francuski.

Francuski od XVIII wieku był bardzo popularny, w szczególności na dworach królewskich i wśród ludzi wyższych sfer, nie tylko we Francji,  ale przede wszytskim z Angli, Rosji oraz …Polsce. W naszym państwie elita społeczna posługiwała się nim na codzień między sobą, a jeśli rozmawiano po polsku, wtrącano bardzo dużo francuskich słów.

Niewiele osób wie o utworzonej w 1635 roku Akademii Francuskiej, która dba o to, by używano przede wszystkim zwrotów i słów francuskich, a nie międzynarodowych. W ten oto sposób, AIDS w Francji to SIDANATO to OTAN, a computer został zastąpiony francuskim ordinateur.

Język francuski jest tak popularny także dzięki posiadanym przez Francję koloniom na kilku kontynentach. Francja zaczeła przywłaszczać sobie ziemie od XVII wieku i stała się zaraz po Wielkiej Brytanii drugim państwem posiadającym największą ilość ziem. Tak Francja zajeła dużą cześć terytorium Afryki oraz Azji i północną część Ameryki oraz dużo mniejszych wysp oceanicznych. 

Obecnie francuski jest oficjalnym językiem Europejskiej Agencji Kosmicznej, Europejskiej Unii Nadawczej, FIA, FIFA, FINA, Interpolu, Międzynarodowego Biura Miar i Wag, Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej, Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Międzynarodowego Towarzystwa Nauk Politycznych, Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, NATO, Organizacji Narodów Zjednoczonych, OECD, Światowej Agencji Antydopingowej, Światowej Organizacji Handlu, UCI, Unii Afrykańskiej oraz Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *