Historia języka angielskiego

Czy zastanawialiście się kiedyś jak powstał język angielski? Dlaczego ma on aż tyle czasów lub dlaczego jest w tym momencie najbardziej popularnym językiem na świcie?

Na wszystkie te pytanie postaramy się Wam odpowiedzieć w poniższym artykule.

Początki zawsze są trudne

Historia tego języka, jak i historia całej Wielkiej Brytanii zaczyna się w wieku V n.e. kiedy to wyspę zaczęli najeżdżać inne ludy Europejskie w szczególności plemiona germańskie. Były to odpowiednio plemiona Anglów, Sasów, i Jutów. W późniejszych latach Brytania została skolonizowana przez przybyszów i tak wykształcił się język staroangielski, który składał się na trzy główne dialekty: anglijski, kentyjski i zachodniosaksoński.

Przez wiele stuleci dialekty te przenikały do codziennego życia, aż do 1066 roku i bitwy pod Hastings. Słynna bitwa przyniosła zwycięstwo Normanom i śmierć królowi Anglii. Podczas inwazji normandzkiej zmieniła się sytuacja na wyspie: przede wszystkim nastąpiła zmiana klasy panującej.

Parlez-vous français?

Nowi dworzanie posługiwali się tylko językiem francuskim, który w średniowieczu był bardzo popularny. Od tego momentu, bardzo dużo słów francuskich zostało przeniesionych do słownika angielskiego. Mocny wpływ język francuski też odcisnął na wymowie angielskiej, gdyż zmiękczył go o wiele bardziej niż inne języki germańskie: niemiecki, czy języki skandynawskie należące do tej samej grupy.

Zmiksowanie języków

W późniejszych wiekach wpływy francuskiego były raz mniejsze, raz większe,  lecz z biegiem czasu dużą rolę odegrał dialekt…londyński. Stał się on podstawą dla nowożytnego języka angielskiego. W upowszechnieniu języka pomogło odkrycie druku i rozpowszechnienie go wśród ludu. Wszystko to działo się w wieku XV i później, gdzie angielski znowu zaczął pojawiać się „na salonach”. To właśnie wtedy nastąpiła fala wielu zapożyczeń z różnych innych języków:
– z łaciny i greki (virus, system, expensive, fact)
– z j. włoskiego (design, rocket, balcony, volcano)
– z j. portugalskiego i j. hiszpańskiego (banana, potato, guitar)
– z języków używanych w Azji i w Afryce (caravan, shogun)

Dodatkowo wielki wpływ na język i kulturę angielską odegrał William Szekspir. Jego dzieła były popularne już za jego życia i bardzo często czytane oraz wystawiane.

Kolonializm

W próżniejszych stuleciach Wielka Brytania coraz bardziej rozwijała się przemysłowo. Urosła w siłę militarną i przede wszystkich morską, zaczęła zdobywać nowe kontynenty i zakładać kolonie. To właśnie przez te proceder Królestwo Wielkiej Brytanii uzyskało swój potężny status na arenie międzynarodowej. W tym czasie język angielski rozkwitał i stawał się coraz bardziej popularny. W koloniach uczono go na szeroką skalę i wprowadzano jako język urzędowy. Problemem były jednak odmienna wymowa i dialekty, dlatego w 1884 roku zdecydowano się ujednolicić język zapisując to co jest znane w formie słownika – Oxford English Dictionary.

Język angielski w XXI wieku

W tym momencie język angielski wciąż się rozwija. Jego wymowa jest inna w rożnych  częściach świata ( znany na cały świat angielski akcent używany w Wielkiej Brytanii, uznawany za niechlujny język amerykański, oraz język angielski w Australii, którego podobno nikt nie rozumie, ze względu na zdrobnienia). Co codziennego użycia wchodzi około 1000 słów rocznie, z różnych nowych branż technologii, informatyki, ale i nie tylko! Znacie takie słowo jak selfie? Musicie znać, bo słowo to zostało okrzyknięte Słowem Roku 2013.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *