Dziecko wielojęzyczne – jak to się dzieje że dziecko mówi w 3 czy 4 językach ?

Coraz więcej ludzi na świecie jest wielojęzycznych. Oznacza to, że dana osoba może bez problemu mówić w dwóch lub więcej językach, w takim samym stopniu jak w swoim ojczystym. Często słyszymy, że dzieci w szczególności podatne są na każde nowe bodźce. Dlatego jest tak wiele zajęć dodatkowych, gdzie już od najmłodszych lat, nasze pociechy zapisywane są na różne kursy i dodatkowe zajęcia. A jak to się dzieje, że mało dziecko może rozmawiać w trzech językach?

Według naukowców, przyswajanie języków zaczyna się jeszcze… w łonie matki. Po urodzenia dziecko, warto mówić do niego w różnych językach. Do 10 miesiąca życia niemowlę przechodzi tak zwany „okres krytyczny”, gdzie chłonie różne dźwięki, barwę głosu i akcenty. Do pierwszego roku życia, przy dziecku powinna być chociaż jedna osoba, która będzie mówiła do dziecka tylko w tym jednym innym języku.

Małe dzieci przyswajają tyle języków, ale czy jest jakiś limit? Według badań, małe dziecko może nauczyć się posługiwać do czterech języków jednocześnie, ponieważ piąty wprowadzony w podobnym okresie co pozostałe, może mylić dziecko.

A skoro dzieci poznają tyle języków, to który z nich jest ich ojczystym? Okazuje się, że jeśli mówimy do dziecka w różnych językach, to ono wybiera sobie tą osobę, którą lubi najbardziej i z którą na największą potrzebę kontaktu i rozmowy. Czyli dziecko wybierając tą osobę, wybiera również język w którym się ona posługuje. W pierwszych latach nauki wielojęzyczności dziecko nie odróżnia języków, gdyż zdolność rozpoznawania różnych systemów językowych nabywana jest dużo, dużo później.

W żadnym z przypadków, gdzie rozwija się dwujęzyczność u dzieci, nie można zakazywać mówienia w jakimś języku w domu. Dziecko w ten sposób może się zniechęcić do używania jednego z nich. Badania wykazują same pozytywne skutki stosowania wielojęzyczności w domu – wspiera ona rozwój inteligencji, rozwija zdolność elastycznego myślenia, daje przewagę jeśli chodzi o rozwój kreatywności i zwiększa plastyczność umysłu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *