Postanowienia noworoczne – Co zrobić, żeby się spełniły?

Nowy Rok to czas dla zmian i składania obietnic. Wystarczy tylko odrobinę motywacji, a w nadchodzący rok można wstąpić jako nowy człowiek. Nawet największe leniuchy w tym okresie zapowiadają stanowcze zmiany. A czy Wy już macie swoją listę postanowień? Bo my mamy dla Was kilka rad, jeżeli chodzi o noworoczne postanowienia.

Nowy Rok to idealna okazja do rozpoczęcia czegoś na nowo. Zawsze wcześniej jeszcze w Sylwestra postanawiamy sobie kilka, a może nawet kilkanaście nowych rzeczy które chcemy rozpocząć z nowym rokiem. Niestety jak to bywa często, po gorącej nocy z 31 grudnia na pierwszego stycznia, wszystkie postanowienia uciekają, a my dalej żyjemy tak jak ten rok wcześniej. Z czego wynika nasza „zawziętość”? Próbujemy się tłumaczyć brakiem czasu lub innymi problemami, ale może to z naszymi postanowieniami coś było nie tak? Okazuje się, że tak!

To w takim razie co nam stoi na przeszkodzie?

1.Postanowienia są za bardzo ogólnikowe

Ile razy mówiłeś sobie – schudnę lub będę chodził na siłownie? Postanowienie staję się bardziej realne, gdy postanowisz, że będziesz ćwiczył przynajmniej 3 razy w tygodniu.

2. Robimy zbyt dużo postanowień.

Jak dużo rzeczy chciałbyś zmienić w swoim życiu? Każdy z nas chciałby wiele rzeczy od życia, ale trudno będzie nam to wszystko osiągnąć za jednym zamachem. Lepiej więc skupić się na tym co dla nas najbardziej istotne i priorytetowe.

3.Nasza motywacja szybko się kończy

Zaczynacie robić coś przez dzień lub dwa, a potem powoli zapominacie, że coś takiego w ogóle istniało? Znamy to! Niestety, ale nasza energia i zapał szybko ulatuje, przez co na początku chcemy dowiedzieć się wszystkiego jak najszybciej. Najlepiej jest sobie postanowić, że na przykład będziemy się uczyć nowego języka codziennie przez 1 godzinę, to da nam o wiele lepsze efekty.

4.Jesteśmy dla siebie za bardzo surowi

Związane jest to z naszą motywacją i tak na początku przez pierwszy tydzień wszystko idzie świetnie, ale później już coraz więcej spraw i innych ciekawszych rzeczy odtrąca nasza uwagę od naszego postanowienia.

 

Co w takim razie mamy poprawić, aby ułatwić sobie życie?

1.Skupić się tylko na jednej rzeczy

Nawet jeśli postanowimy sobie więcej rzeczy, najlepszym sposobem jest robić je po kolei. Nie rozpraszajmy się zbyt dużą ilością nowych zajęć.

2. Zaczynamy od bardzo małych zmian

Innymi słowy, nie rzucajmy się od razu na głęboką wodę. Zaczynajmy od małych kroczków, a zmiana, którą zobaczycie za jakiś czas będą cieszyć jeszcze bardziej.

3.Postanowienia mają być przyjemnością

Albo chociaż nie być karą. Ważne, żeby nowa rzecz nam simę podobała i wciąż nas zachęcała do pracy nad samym sobą. Chodźmy więc na siłownie, czy na nowe zajęcia z uśmiecham, a nie tak jak na ścięcie.

4.Czas jest najważniejszy

Słyszeliście o zasadzie 21 dni? Podobno (według psychologów) przyzwyczaić lub odzwyczaić się od robienia danej czynności można po 3 tygodniach.

5.Stwórz sobie plan

Może brzmi to dziecinnie, ale bardzo pomaga w poukładaniu wszystkich spraw. Zaplanowanie sobie dnia, zmniejsza ryzyko, że czegoś nie wykonamy lub nie znajdziemy czasu.

Teraz jak wiesz już czego nie robić, a co należy robić, aby nasze postanowienia weszły w życie bez problemów przedstawiamy Ci kilka pomysłów na siebie.

  1. Zacznij ćwiczyć.
  2. Ogranicz czas przed komputerem lub telewizorem.
  3. Zacznij czytać więcej książek.
  4. Spędzaj więcej czasu na świeżym powietrzu.
  5. Zacznij oszczędzać.
  6. Znajd czas na zabawę.
  7. Zapisz się na nowe zajęcia: językowe, plastyczne itp.
  8. Rozwiń się zawodowo.
  9. Popraw relacje z bliskimi.
  10. Zadbaj o siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *