Jak wygląda Wielkanoc w innych krajach?

Na początku życzymy wszystkich Wesołych Świąt i mokrego Dyngusa! Ktoś już dzisiaj Was oblał wodą? A czy wiecie że zwyczaj ten jest popularny tylko w niektórych słowiańskich krajach szczególności w Polsce, ale również na Słowacji oraz Ukrainie. Dzisiaj chcemy Wam przybliżyć jak świętuje się Wielkanoc z rożnych krajach świata, niektóre wiadomości mogą Was zaskoczyć!

Stany Zjednoczone
W USA święta obchodzone są tylko w niedziele. Nie chodzi się tutaj także ze święconką do kościoła, ale Amerykanie wierzą że jajko ugotowane w piątek, a zjedzone w niedziele Wielkanocną przyniesie szczęście. Dzieci natomiast mają świetną zabawę, gdyż w świąteczny poranek od razu wstają i zaczynają szukać poukrywanych po domu czekoladowych jajek.

 

Anglia
Anglicy natomiast mają aż 4 dni wolnego. Tradycyjnym zwyczajem jest rozdawanie przez Królową specjalnie wybitych na tą okazję monet. Tak samo jak w USA dzieci w niedzielny poniedziałek objadają się czekoladowymi jajkami i innymi słodyczami.

 

 

Czechy
Czesi obchodzą razem ze świętami pierwszy dzień wiosny, a dni po Wielkim Piątku mają swoje specjalne kolory: niebieski, zielony i biały. Bardzo popularne są tzn „Judasze”- czyli ciasto drożdżowe z miodem. W poniedziałek nikogo nie oblewa się wodą, ale zamiast tego mężczyźni symbolicznie uderzają kobiety wierzbowymi witkami, a kobiety z kolei częstują mężczyzn pisankami.

Włochy
Włosi bardzo poważnie podchodzą do Świąt Wielkiej Nocy, szczególnie jeśli chodzi o niedzielny obiad. Przygotowują wtedy bardzo wyszukane dania i wiele przysmaków. Tradycyjnym posiłkiem jest Colomba, czyli placek , który po złożeniu przypomina lecącego ptaka. Włosi nie przywiązują wagi do święconki ani do jajek, dla nich najważniejszy jest rodzinny klimat.

 

Niemcy i Austria
W tych krajach, głównym symbolem jest zając, ale nie byle jaki, tylko taki, który przynosi i zostawia prezenty pod postacią czekoladek i innych smakołyków. Zarówno dorośli jak i dzieci są wciągnięci później w zabawę w odszukiwanie wszystkich tych przysmaków. Przyjęło się również dekorowanie domów świątecznymi drzewkami, które ozdabiane są świątecznymi jajkami.

 

Meksyk
Meksykanie to bardzo pobożny naród i tam świętowanie zaczyna się już od niedzieli palmowej. Palmy zostają palone, a popiół z nich służy do święcenia głów wiernych w Środę. Meksykanie nie mają też w zwyczaju święcenia jajek, ale coraz bardziej popularny staje się zwyczaj dawania dzieciom czekoladowych zajączków i jajek. Niedziela jest bardzo uroczyście świętowana – są fajerwerki, całodniowa zabawa i wielka uczta w rodzinnym gronie.

 

Australia
Tradycje Wielkanocne przywieźli to ze sobą osadnicy z Anglii i Irlandii, które przetrwały do dnia dzisiejszego. W niedziele popularne jest spożywanie śniadania w gronie najuboższych w kościołach, a w poniedziałek, tak jak w USA i Anglii dzieci szukają czekoladowych jajek porozrzucanych po domu.

 

Rosja
Tutaj zgodnie z kalendarzem juliańskim Wielkanoc obchodzona jest nieco później niż ta „nasza”. Przed Świętami obowiązuje ścisły post i w tym czasie nie powinno spożywać się mięsa, ryb, nabiału i białego pieczywa. Restauracje nawet oferują w ten czas specjalne postne menu. W sobotę Rosjanie święcą jajka, jako symbol nowego życia oraz wielkanocne baby i paschę, czyli potrawę z białego sera, utartego z masłem, żółtkami i bakaliami. W poranek Wielkanocny zarówno dorośli jak i dzieci witają się mówiąc – Christos woskresie – co oznacza Chrystus Zmartwychwstał, i trzykrotnie całują się w policzek. W ten sam dzień Rosjanie dają sobie pisanki i drobne prezenty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *