Interesujące fakty o Malcie

Zespół SayHello już jest dawno zakochany w Malcie. Czemu? Bo mamy przyjemność współpracować ze szkołą partnerską właśnie na Malcie. Teraz Wasza kolej polubić tę piękną wyspę, poznać jej historie oraz różne ciekawostki.

Malta to wyspa leżąca na morzu Śródziemnym, dosyć popularna, jeśli chodzi o destynacje turystów z Europy i świata. Jednak czy wiemy o niej coś więcej, niż to że są tam ładne plaże i ciepłe morze?

Poniżej znajdziecie ciekawe fakty, o których na pewno nie słyszeliście!

Malta jest bardzo małym krajem. Składa się z trzech wysp: Malta, Gozo i Comino. Sama powierzchnia Malty wynosi 316 km2. Dla porównania powierzchnia samej Warszawy to 517 km2.

Państwo to jest stosunkowo młode, ponieważ swoją niepodległość uzyskało dopiero w 1964 roku, kiedy to przestało być jedną z wielu kolonii Wielkiej Brytanii. Natomiast wpływ kultury angielskiej możemy obserwować tam do dnia dzisiejszego.

Ludzie na Malcie są bardzo wierzący – 98 % stanowi katolicyzm. Przejawia się to też na liczbę kościołów na wyspie – jest ich aż 365! Jadąc tam na rok, możemy odwiedzić każdego dnia inny kościół.

Na Malcie obok języka maltańskiego, głównym i drugim urzędowym językiem jest angielski. Osoby znający ten język nie powinny mieć najmniejszego problemu z dogadaniem się z lokalną ludnością.

Nazwa Malta pochodzi od greckiego słowa miód. Wyspa ta słynie z długiej tradycji wytwarzania tego specyfiku. Miody słynną ze swych leczniczych właściwości, a wytwarzane są między innymi z opuncji figowej, agawy, tymianku, ale także z owoców cytrusowych! Będąc na Malcie warto zaopatrzyć się z jeden słoiczek, będzie to wspaniała pamiątka dla bliskich osób.

Chcecie złapać taksówkę lub iść na przystanek autobusowy? Uwaga! Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny, co stanowi jedną z głównych pozostałości po kolonii Angielskiej.

Na Malcie znajdują się światowej klasy miejsca do nurkowania. Można tam podziwiać przepiękną podwodną florę i faunę. Ciekawostką jest to że znajduje się tam, 3 metrowy pomnik Jezusa, który został zatopiony w 1990 roku na pamiątkę pielgrzymki Jana Pawła II na Maltę.

Kultura Malty to połączenie tradycji Brytyjskich ze śródziemnomorskimi. Na ulicach bardzo częstym widokiem są czerwone budki telefoniczne, takie jakie można spotkać w Anglii. W każdej restauracji na śniadanie zjemy typowe brytyjskie, smażone śniadanie i napijemy się herbaty z mlekiem. W porze popołudniowej obowiązuje sjesta, tak samo jak w Hiszpanii czy we Włoszech. Temperatury też oczywiście dorównują tym krajom, ponieważ najzimniejszy okres to przełom stycznia i lutego, gdzie temperatury spadają do najmniej 10 st. Celsjusza. Białe święta? Na pewno nie na Malcie.

Słyszeliście o Zakonie Maltańskim? Jest to historia bardzo mocno zakorzeniona w historii państwa, ponieważ sięga jeszcze 1530 roku, kiedy to właśnie rycerze tego zakonu osiedlili się na wyspie. Od tego czasu zbudowano tam bardzo dużo fortyfikacji, które utrzymały się do naszych czasów. Nawet nazwa stolicy Malty Valletta (najbardziej wysunięta stolica Europejska na południe) pochodzi od imienia jednego z wielkich mistrzów Jeana de la Valette.

Kojarzycie Popey’a? To bohater bajek dla dzieci – lubi rywalizacje, bójki, a jego ulubionym przysmakiem jest szpinak. W latach 80. kręcono film na podstawie tej bajki, a do lokalizacji wybrano Maltę! Zbudowano tam nawet specjalny plan zdjęciowy, gdzie postawiono domy, sklepy, kościół, mały port, a nawet cmentarz. Teraz jest to bardzo popularna atrakcja turystyczna, którą trzeba koniecznie odwiedzić będąc na Malcie.

To tyle z ciekawostek, które dla Was przygotowaliśmy. Pamiętajcie, ze jeśli chcecie zwiedzić wyspę, każda pora roku jest dobra, ze względu na ciepłe temperatury. Dodatkowo nasza szkoła oferuję wyjazdy językowe na tą przepiękną wyspę! W SayHello Malta, możecie uczyć się angielskiego, zwiedzać tej piękny kraj oraz odpoczywać na plaży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *