Hallowen w Polsce

Święto Hallowen zyskuje w Polsce coraz większą popularność.  Mimo tego, że tradycyjnie święto to nie należy ani do tradycji polskiej ani katolickiej to coraz więcej osób wybiera się na zabawę 31 października.

Skąd przyszło do nas Hallowen? Jakie są korzenie tego święta? W jaki sposób obchodzi się w Polsce Hallowen?

Odpowiedzi na te pytania znajdziemy poniżej.

W gruncie rzeczy wciąż nie bardzo wiadomo jakie są korzenie tego wesołego święta. Jedna z teorii brzmi że Halloween wywodzi się z rzymskiej tradycji święta Pomony – święta na cześć bóstwa owoców i nasion, albo też z celtyckiego święta na powitanie zimy. Według innej wersji  wywodzi się z obchodzonego w Europie północnej święta z okazji końca jesieni a początku zimy, znanego na terenach irlandzkich jako Samhain („koniec lata”), walijskich jako Nos Galan Gaeaf („wieczór zimowy”) lub anglosaskich jako Blodmonath („krwawy miesiąc”).

Powszechnie uważa się że tradycja przebierania się w rozmaite dziwne i straszne stroje wywodzi się z  potrzeby odstraszania złych duchów i demonów. Na terenach irlandzkich w dniu 31 października druidzi nosili czarne stroje oraz duże rzepy, powycinane na kształt upiorów.

W chwili obecnej skomercajlizowane święto Hallowen jest drugim zaraz po Bożym Narodzeniu najbardziej popularnym świętem na świecie. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty itp.  Halloween najhuczniej obhodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii.  W Polsce święto Halloween pojawiło się w latach 90 i od samego początku wzbudza kontrowersje, wiele osób postrzega Hallowen jako przeciwwagę dla tradycyjnego polskiego święta – Uroczystości Wszystkich Świętych.

Mimo tych rozterek coraz więcej ludzi bawi się na rozmaitych zabawach. A możliwości na spędzenie tego najstraszniejszego wieczoru w roku jest bardzo dużo. Możemy zarówno wyjść do klubu czy baru, aby pobawić się w przebraniach, możemy iść do kina na straszny wieczór filmowy. Coraz popularniejsze są również zabawy organizowane w prywatnych domach.

Wydaje się że obawy dotyczące Hallowen są pozbawione podstaw. Wiekszość ludzi traktuje to jako jeszcze jedną okazję do zabawy co nie przeszkadza im aby w następnym dniu uczić pamięć o zmarłych chwilą zadumy i świeczką na cmentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *